دیوار سبز چیست؟

دیوار سبز که در زبان انگلیسی به آن green wall یا گرین وال گفته می شود و با عناوین دیگری همچون دیوارهای گیاهی، دیوارهای زندگی یا باغ‌های عمودی شناخته می شود در سال های اخیر با استقبال زیادی روبه رو شده و روند رو به رشدی را در میزان استفاده شدن در محیط های ساختمانی داشته اند.

دیوار سبز یکی از زیباترین طراحی های فضای سبز است که نمای بیرونی ساختمان ها را زیباتر خواهد کرد. در واقع این دیوار مجموعه از پوشش گیاهی است که به صورت عمودی نصب می شود. این حالت را در کشورهای خارجی به ویژه در استرالیا به وفور خواهید دید. حتما خانه هایی را در تصاویر مشاهده کرده اید که دیوارهای خارجی آن ها پوشیده از گیاه است و همین برای شما بسیار جالب خواهد بود. برای این خانه های طراحی دیوار سبز به گونه ای صورت می گیرد که گیاهان طبیعی بسته به شرایط اقلیمی حاکم در آن منطقه، در طول سال زنده مانده و منظره زیبایی را ایجاد نمایند.

ساخت دیوار سبز به ویژه در کشورهای پر جمعیت که میزان استفاده از ماشین، تعداد کارخانه ها و… زیاد است از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که اگر گیاهان به کار رفته در دیوار سبز طبیعی باشند، نقش بسیار مهمی در پاکسازی هوا خواهند داشت. به همین دلیل است که در چند سال اخیر موضوع طراحی دیوار سبز برای خانه ها در ایران نیز با جدیت در حال پیگیری بوده و صاحبان سرمایه به ساخت دیوار سبز برای خانه ها و ساختمان ها تشویق می شود.

در سال‌های اخیر مطالعات زیادی صورت گرفته که تأثیرات گیاهان بر افراد و نتایج مربوط به اثربخشی آن بر روحیه افراد را بررسی کرده است. این نتایج شامل بهبود در رویارویی با استرس، عملکرد وظایف، وضعیت‌های احساسی و ارزیابی محیط می‌باشد. با توجه به اینکه با افزایش جمعیت طبیعت ما در حال کاهش می‌باشد می‌توان گفت که درواقع تمرکز اصلی دیوار سبز و باغ‌های عمودی ایجاد شرایط بهتر زیست‌محیطی است. گرین وال سازه‌ای ساده و درعین‌حال نوآورانه است که مزایای زیادی را به ارمغان می‌آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *