سیستم هوشمند آبیاری دیوار سبز

سیستم مدیریت هوشمند آبیاری (Intelligent Irrigation System)

آبیاری هوشمند، یکی از روش های آبیاری مدرن می باشد که از هدر رفتن آب در مقیاس های کوچک مانند باغچه تا مقیاس های بزرگ مثل زمین های کشاورزی و زمین فوتبال، جلوگیری می کند. در این نوع سیستم آبیاری با برنامه های از پیش تعریف شده و با توجه به عوامل گوناگون از قبیل: شرایط آب و هوایی، نوع خاک و نیازآبی گیاه، آبیاری انجام می شود. سیستم آبیاری هوشمند امکان آبیاری فضای سبز را در زمان های مورد نظر و با میزان کافی فراهم می آورد.

سیستمی است که با برنامه هایی که از قبل برای آن تعریف می شود ، گیاهان یا فضاهای سبز را در هر نوع موقعیت اقلیمی زمین متناسب با نوع نیاز آن گیاه آبیاری می کند. از جمله دلایلی که باعث گرایش به این سیستم در زمینه آبیاری به سیستم های هوشمند آبیاری میشود صرفه جویی بالای آب در استفاده از این دستگاه ها و انعطاف پذیری این نوع سیستم ها با شرایط گوناگون زمین و برابری با نوع نیاز گیاه در میزان مصرف آب است .

با نصب این سیستم هوشمند به فضاهای سبز میتوان توزیع کننده های آب نصب شده در محیط سیستم آبیاری قطره ای، بارانی و … را کنترل کرد. در بخش فضای سبز و باغداری با تجهیز زمین های فضای سبز و باغ های مرکبات به تجهیزات آبیاری تحت فشار و نصب سیستم هوشمند آبیاری بر روی تجهیزات آبیاری تحت فشارمی توان هوشمند سازی و مکانیزاسیون آبیاری را به انجام رساند. با نصب ایستگاه های سیستم هوشمند آبیاری و تقسیم زمین های مورد نظر تحت کشت به چندین بخش جهت آبیاری، میتوان دوره آبیاری را حتی با سرانه پایین آب انجام داد . بوسیله سامانه وایرلس سیستم هوشمند آبیاری و برقراری ارتباط بی سیم امن و بدون اختلال هیچگونه محدودیتی در مساحت و متراژ زمین یا باغ تحت پوشش سیستم هوشمند آبیاری وجود نخواهد داشت.


این سیستم ها اشخاص را قادر خواهند ساخت تا به راحتی فضای سبز خود را در هر زمان و مکانی که تمایل دارند آبیاری نمایند و از آسیب دیدن گیاهان بر اثر بی آبی یا کم آبی ممانعت به عمل آورد . بدلیل آبیاری با شیوه منظمی که این سیستم در اختیار میگذارد با کمترین میزان آب مصرفی بیشترین بهره وری را خواهیم داشت. با توجه به وضعیت بحرانی فعلی در بخش آب کشور و این نکته که در حدود ۸۰ درصد ازمیزان هدر رفت آب در فعالیتهای مربوط به کشاورزی است، استفاده از راه حل های هوشمندسازی می تواند یک راه حل با درصد اطمینان بالا و مطلوب برای برون رفت از بحران کنونی و مدیریت مناسب منابع در دسترس آب باشد.

 

روش کار سیستم آبیاری هوشمند

سیستم آبیاری هوشمند، مقدار آب مصرفی در آبیاری تحت فشار را کنترل و مدیریت می کند.در این سیستم با توجه به سامانه هوشمند بیسیم، بدون هیچ محدودیتی در متراژ زمین ویا نیاز به حضور در محل، می توان آبیاری را مدیریت و پایش کرد. بنابراین در این روش، آبیاری به صورت منظم انجام می شود و با صرفه جویی در مصرف آب، میزان بهره وری را افزایش می دهد.

انواع کنترلرهای سیستم های آبیاری هوشمند
در سیستم های آبیاری هوشمند دو نوع کنترلر به کار می رود:

کنترلرها یا سنسورهای مبتنی بر رطوبت خاک گیاهان
کنترلرهای بر پایه آب و هوا
آبیاری هوشمند

مزایای استفاده از سیستم آبیاری هوشمند

امکان نظارت از راه دور
صرفه جویی در مصرف انرژی و منابع انسانی
استفاده از فناوری بیسم
استفاده ی بهینه از آب و کاهش هدر رفت آن
آبیاری به موقع و در نتیجه کاهش ضررهای ناشی از عدم آبیاری
افزایش بازده محصول و کاهش هزینه های آبیاری و نگه داری
حذف مشکلات مربوط به سایر سیستم های آبیاری از جمله روش های قطره ای و بارانی
کاهش مشکلات کشاورزان و کارگران در زمینه آبیاری
معایب استفاده از سیستم آبیاری هوشمند
از جمله معایب آبیاری هوشمند می توان به هزینه اولیه آن اشاره کرد که این مسئله در زمین های بزرگ، بیشتر به چشم می آید. البته با کاهش هزینه های جاری از جمله هزینه مصرف آب، نیروی انسانی و افزایش بازدهی محصولات ،این هزینه طی 5 سال قابل بازگشت است.

نحوه عملکرد سیستم آبیاری هوشمند
کاربرد و عملکرد این سیستم به دو صورت انجام می پذیرد:

در روش اول، به کمک رايانه، داده های مربوط به قسمت های مختلف زمین، به صورت دستی وارد شده و به واحد مرکزی کنترل، ارسال می شوند. بنابراین می توان زمان های مشخص را، برای انجام عملیات آبیاری انتخاب نمود که سیستم بر اساس زمان های تعیین شده می تواند قسمت های مختلف را به میزان مورد نیاز آبیاری نماید.

در روش دوم اطلاعات به وسیله ایستگاه های هواشناسی و حسگرها، جمع آوری می شوند و به واحد کنترل مرکزی، ارسال می شوند. این واحد به صورت هوشمند، داده را پردازش می کند و زمان مناسب آبیاری را انتخاب می کند. بنابراین، سیستم در زمان مقرر بدون دخالت نیروی انسانی شروع به آبیاری می کند.

در سیستم های پیشرفته تر با استفاده از داده های ماهواره ای و پیش بینی های هواشناسی برنامه آبیاری نیز تعیین می گردد.

برنامه های مدیریت هوشمند آبرسانی و آبیاری که قابلیت تنظیم شدن دارند:

– سنجش رطوبت و تشخیص زمان شروع آبیاری و امکان مدیریت بر آبیاری فضای سبز
– زمانبندی شروع و پایان پروسه آبیاری برای ساعات خنک تر جهت صرفه جویی بیشتردر مصرف آب
-زمانبندی آبنما
-حذف اختلالات درجریان آب و ایجاد آب صاف برای آبنما
-مجهزشده به سنسورهای هواشناسی ، دما و رطوبت خاک، پارامترهای جوی .. .
-تنظیم میزان جریان آب ورودی و فشار آب مناطق مختلف
-قطع و وصل جریان آب در مواقع مختلف بر حسب نیاز
-محاسبه اتوماتیک نیاز آبی محصول کشاورزی براساس مشخصه های اندازه گیری شده
-مدیریت و کنترل شبکه آبیاری براساس نیاز آبی به دست آمده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *