دیوار سبز زنده

دیوار سبز (دیوار زنده)

دیوار سبز یا دیوار زنده به دیواری گفته می شود که به صورت سازه مستقل و یا بخشی از یک ساختمان، با پوشش گیاهی پوشانده شده باشد. دیوارهای سبز سیستم هایی هستند که در آن گیاهان بالارونده یا بوته های معلق، سطح دیوار را می پوشانند. این گیاهان می توانند مستقیما در زمین در پای سازه کاشته شوند یا در گلدان هایی در ارتفاع مشخصی از نما قرار گیرند. دیوار سبز فناوری نوینی است که امروزه جایگاه خود را به آرامی در شهر های معاصر و مترقی جهان پیدا کرده است . هرچند نظریه دیوار سبز نسبتا جدید الظهور است اما ایده آن قرن ها پیش در تمدن بین النهرین و در باغ های معلق بابل که یکی از شگفتی های هفت گانه جهان است شکل گرفته است.

امروزه با توجه به گسترش شهرنشینی و نبود فضا و زمین کافی برای احداث پارک ها و بوستان ها و توسعه افقی عرصه های فضای سبز، ترویج ایجاد دیوارهای سبز و باغ های عمودی بسیار لازم و ضروری است تا بتوان از نمای ساختمان ها جهت تحقق این مهم استفاده کرد . با توجه به مساحت دیوار و شرایط موجود، دو گروه اصلی دیوار سبز شامل نمای سبز با استفاده از گیاهان بالارونده و دیوار زنده با استفاده از پانل های پیش ساخته جهت کاشت گیاهان می تواند مورد استفاده قرار گیرد. بسیاری از سطوح غیرقابل استفاده، دارای پتانسیل خوبی برای ایجاد دیوار و پوشش های سبز هستند، دیوارهای سبز عایق صدا بوده و موجب بهبود وضعیت اقلیمی و هوای محیط و تعدیل پدیده جزیره گرمایی می شوند ، همچنین محافظ ساختمان بوده و موثر در سرمایش در تابستان و عایقی مناسب در زمستان می باشند، این پوشش ها به نگهداری گونه های مختلف گیاهی در شهر کمک کرده و موجب افزایش ارزش ملک خواهند شد. لازم به ذکر است استفاده از فناوری دیوار سبز عامل افزایش زیبایی در ساختمان ها بوده و موجب بهبود کیفیت محیط زیست می شوند .

انواع دیوار سبز

با توجه به طراحی کلی دیوار سبز بر روی نما، موقعیت نمای ساختمان و بودجه در نظر گرفته شده، در یک دسته بندی کلی انوع دیـوار سبز شامل دیوار زنده (پنل های مدولار) یا نمای سبز (گیاهان بالا رونده) و یا ترکیبـی از هـر دو نـوع می باشد . هر کدام از سیستم های انتخابی دیوار سبز مزایا و محدودیت های خود را داشـته و بـا توجـه بـه شرایط خاص و نیازهای پروژه یکی از انواع و یا ترکیبی از آن می تواند اجرا شود.

 

مزایای اجرای دیوار سبز

  • در نقاطی که امکان توسعه سطوح سبز افقی در فضاهای شهری محدود و یا ناممکن است فضاهای سبز عمودی می توانند بازده اکولوژیکی مشابه ای را جهت تلطیف شرایط نامناسب محیطی بوجود آورند .
  • دیوار سبز از نظر زیست محیطی برای صرفه جویی در مصرف انرژی ، اقتصاد ، مباحث اجتماعی ، روان شناسی ، فرصت های تفریحی ،کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، پیش گیری از ایجاد جزایر گرمایی ، بهبود کیفیت هوا، آب و جنبه های زیباشناسانه و هنری دارای کاربردهای وسیع و مزایای قابل توجهی است.
  • دیوار سبز دارای تاثیرات اکولوژیکی و تاثیرات فضایی – محیطی است. تاثیرات اکولوژیکی دارای اثراتی همچون آلودکی صوتی ،کاهش آلودگی هوا ، افزایش سرانه فضای سبز ، تولید اکسیژن بیشتر و کاهش ذرات گرد و غبار می باشد.
  • از دیگر تاثیرات دیوار سبز در تلطیف هوا تاثیرات فضایی – محیطی است که خود اثراتی چون تاثیر بروی رفتار انسان ها و پویایی ذهنی و و رفتاری آن ها وافزایش کیفیت محیط زیست را در پی دارد.
  • فناوری دیوار سبز علاوه بر اینکه به ما اجازه می دهد در فضاهای محدود تنوعی از گیاهان را داشته باشیم مزایای دیگری نیز دارد . از جمله این که گیاهان در حال رشد روی داربست ها یا آلاچیق ها می توانند باعث ایجاد سایه و تعدیل گرمای هوای شهر و منازل مسکونی شوند همچنین جلوه های بصری زیبایی را فراهم می آورند (فصلنامه ایران شهرساز ، ۴۱ و ۴۲ ).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *